Lai vairotu iedzīvotāju izpratni par valsts naudas atbildīgas tērēšanas nozīmi, Fiskālās disciplīnas padome ir izveidojusi  dokumentālo filmu “Fiskālās disciplīnas sargi”. Filma tiks demonstrēta Latvijas Televīzijā trešdien, 30. martā plkst. 14.15.

Kā norāda Normunds Malnačs, Fiskālās disciplīnas padomes (Padomes) sekretārs, Latvijā ir zema iedzīvotāju izpratne par fiskālās disciplīnas nozīmi valsts ekonomiskajā attīstībā. Uz nepieciešamību izglītot iedzīvotājus šajā jomā Padomes veiktajā auditā pērn norādījusi arī Ekonomiskās attīstības un sadarbības organizācija (OECD).

Tāpēc pēc Padomes iniciatīvas ir tapusi dokumentālā filma “Fiskālās disciplīnas sargi”, kurā  tiek stāstīts par fiskālās disciplīnas nozīmi un Padomes izveidošanas vēsturi.

Filmu atzinīgi novērtējuši arī OECD eksperti,  kas to izmanto kā veiksmīgas komunikācijas paraugu fiskālās disciplīnas jomā.

“Lai gan filma ir tapusi vēl pirms Krievijas sāktā kara Ukrainā, tajā akcentētās tēmas par atbildīgas valsts fiskālās politikas nozīmi ir ļoti būtiskas arī šodien, kad smagajai Covid-19 pandēmijas krīzei tūlīt uz pēdām sekoja nākamā, vēl nopietnākā Ukrainas kara krīze.  Ir labi, ka iepriekš salīdzinoši veiksmīgajos ekonomikas izaugsmes gados mūsu valsts nav pārmērīgi tērējusi līdzekļus un varam tērēt tagad, kad krīzes apstākļos ir daudz akūtu sabiedrības vajadzību,” saka N. Malnačs.

Ar Valsts izglītības satura centru ir panākta vienošanās par filmas izmantošanu vecāko klašu skolēnu izglītošanā, lai vairotu bērnu izpratni par finanšu pratību un atbildīgu valsts budžeta izmantošanu. Filma ikvienam interesentam ir pieejama arī Latvijas Bankas izglītojošā vietnē naudasskola.lv sadaļā  Filmas | Naudas skola

Sadarbībā ar Latvijas Banku uz filmas bāzes ir tapušas divas izglītojošas īsfilmas - “Kā top valsts budžets” un “Kā valsts budžets ietekmē tautsaimniecības attīstību”, kas arī būs pieejamas vietnē naudasskola.lv Latvijas Bankas organizētās Finanšu pratības nedēļas ietvaros no 22. - 27. martam par jauno filmu informēti arī Latvijas skolu pedagogi.

Filmu “Fiskālās disciplīnas sargi” producējis Latvijas Universitātes mācībspēks  Roberts Vīksne, vairāk nekā 15 dokumentālo filmu autors, no kurām lielākā daļa rādītas LTV. To vidū ir dokumentālā filma “Futbolā sīkumu nav” par Latvijas futbola izlases vēsturisko sasniegumu – dalību Eiropas čempionātā 2004.gadā, projekts “Karaļa asaras” par vecāku atbildību  jauno sportistu audzināšanā, kas saņēma saņēma prestižo UEFA balvu u.c.

Filma “Fiskālās disciplīnas sargi” ir pieejama šeit: Filma par Fiskālās disciplīnas padomi (2021) - YouTube